Ile stali tkwi w naszych oknach?

Data publikacji: 26.09.2019

Ile stali tkwi w naszych oknach?

Czy przyglądali się Państwo w ostatnim czasie swoim oknom?
Okay, być może konieczne jest ich umycie, ale nie to mamy na myśli.
Przyglądnijcie się dokładniej ramom okiennym: czy zastanawialiście się, w jaki sposób zostały wyprodukowane? Kto lub co nadaje tworzywu sztucznemu taką formę, że wszystko pasuje bez zarzutu?
Proces, który został do tego wykorzystany nazywa się wytłaczaniem:
Różne materiały są topione i jako gęsta masa transportowane z naciskiem przez formowniczy otwór a następnie schładzane.

Wytłaczanie wspiera przemysł od ponad wieku.

Wszechstronne zastosowanie wytłaczania sprawiło, że proces ten jest bardzo popularny w przemyśle od ponad stu lat.
Początkowo używano głównie kauczuku, jednak w XX wieku tworzywa sztuczne zyskały na popularności, ponieważ pozwalały utrzymać ciągłość produkcji oraz niezmienną jakość.
Można z nich otrzymać różne kształty: rury, płyty, folie lub profile, takie jak ramy okienne. W ten sposób produkuje się również uszczelki, węże ogrodowe, wycieraczki samochodowe, czy inne mniejsze części samochodowe.

Jednak do tego celu wykorzystuje się nie tylko tworzywa sztuczne. Zasada wytłaczania ma też zastosowanie w przypadku artykułów spożywczych o formowniczej konsystencji, gumy, produktów ceramicznych czy aluminium. W zależności od tego, jaki surowiec zostanie użyty, pod jakim ciśnieniem i w jakiej temperaturze, dobierany jest odpowiedni materiał.

Co ma wspólnego Stahlhandel Gröditz z wytłaczaniem?

Do powyższego procesu wykorzystywane są przede wszystkim gatunki 1.4122, 1.8550, 1.8519, które oferujemy prosto z magazynu. Nasze kute bloki, cięte na wymiar nadają się znakomicie na korpusy tzw. wytłaczarek dwuślimakowych.

Jak widać, stal oddziałuje w różny sposób na nasze życie. Przyczynia się do formowania produktów codziennego użytku w taki sposób, w jaki ich potrzebujemy. Jeśli są Państwo zainteresowani powyższymi lub innymi gatunkami stali, prosimy o kontakt.